ADVERTISEMENT
Scottish League Cup

Scottish League Cup

Matches
Table
TV Rights
About

Matches

Scottish League Cup Live Stream and TV Listings, Live Scores, Fixtures, Results

Table

Scottish League Cup Standings

Pos.TeamMPWDLGFGAGDPForm
Group A
1 Ayr United 4 3 0 10 2 0 11 WWW
2 Stirling Albion 4 3 0 9 3 0 10 WWW
3 St. Johnstone 4 1 3 5 7 0 3 LLWL
4 Stenhousemuir 4 1 3 3 6 0 3 LLLW
5 Alloa Athletic 4 1 3 4 13 0 3 LWLL
Group B
1 Partick Thistle 4 2 0 7 5 0 9 WW
2 Falkirk 4 2 1 8 5 0 8 WLW
3 Dundee United 4 2 2 5 3 0 6 WWLL
4 Spartans 4 2 2 5 5 0 6 LWLW
5 Peterhead 4 0 3 3 10 0 1 LLL
Group C
1 Livingston 4 3 0 10 1 0 10 WWW
2 Hamilton Academical 4 2 0 7 4 0 9 WW
3 Cove Rangers 4 2 1 10 11 0 8 LWW
4 Brechin City 4 1 3 4 8 0 3 WLLL
5 Clyde 4 0 4 4 11 0 0 LLLL
Group D
1 Ross County 4 3 0 13 6 0 10 WWW
2 Greenock Morton 4 3 1 11 4 0 9 WLWW
3 Kelty Hearts 4 2 1 11 9 0 8 WWL
4 Stranraer 4 1 3 3 11 0 3 LWLL
5 Edinburgh City 4 0 4 6 14 0 0 LLLL
Group E
1 Airdrieonians 4 4 0 7 2 0 12 WWWW
2 Dundee 4 3 1 5 2 0 9 WWLW
3 Dumbarton 4 1 2 3 6 0 5 LWL
4 Inverness CT 4 1 3 5 7 0 3 LLLW
5 Bonnyrigg Rose 4 0 3 1 4 0 1 LLL
Group F
1 Kilmarnock 4 3 0 9 3 0 10 WWW
2 Raith Rovers 4 2 0 8 5 0 9 WW
3 Dunfermline Athletic 4 2 1 8 3 0 8 WLW
4 Albion Rovers 4 1 3 3 8 0 3 LLWL
5 Annan Athletic 4 0 4 3 12 0 0 LLLL
Group G
1 Motherwell 4 3 0 9 3 0 11 WWW
2 Queen of the South 4 2 0 7 4 0 8 WW
3 East Fife 4 1 1 3 4 0 7 LW
4 Queen's Park 4 1 2 6 3 0 4 LWL
5 Elgin City 4 0 4 1 12 0 0 LLLL
Group H
1 St. Mirren 4 3 1 9 1 0 9 WWWL
2 Forfar Athletic 4 3 1 6 6 0 9 LWWW
3 Arbroath 4 1 2 5 8 0 5 WLL
4 Montrose 4 1 2 3 6 0 5 LLW
5 Cowdenbeath 4 0 2 2 4 0 2 LL
Ranking of second-placed teams
1 Stirling Albion 4 3 0 9 3 0 10 WWW
2 Greenock Morton 4 3 1 11 4 0 9 WLWW
3 Raith Rovers 4 2 0 8 5 0 9 WW
4 Hamilton Academical 4 2 0 7 4 0 9 WW
5 Dundee 4 3 1 5 2 0 9 WWLW
6 Forfar Athletic 4 3 1 6 6 0 9 LWWW
7 Falkirk 4 2 1 8 5 0 8 WLW
8 Queen of the South 4 2 0 7 4 0 8 WW
Add Scottish League Cup table to your website
Promotion Play-off

Broadcast Rights

Where can you watch Scottish League Cup in United States?

CBS Sports
CBS Sports
» Seasons 2021-2025
American broadcaster CBS has secured the broadcasting rights for the Scottish League Cup until the end of the 2024/25 season. Throughout the period of the deal, live Scottish League Cup games may be shown on CBS Sports Network and streaming service Paramount+.
Available on:

CBS Sports Network

Paramount+

ESPN
ESPN
» Seasons 2020-2024
ESPN+ has secured streaming rights to select matches from the Scottish League Cup. As a result of the deal between ESPN and the Scottish FA, soccer fans in the USA can watch this cup competition on various mobile devices starting from the 2020-21 season. The acquisition of Scottish League Cup rights further expands the diverse range of soccer content available on ESPN+ in America, as the latter has already taken hold of the Scottish Premiership and Scottish Championship digital rights.
Available on:

ESPN+

ESPN App

About Scottish League Cup

Scottish League Cup History, Format, Organization, Media Coverage

The Scottish League Cup is a hybrid cup competition, consisting of both a group stage and a knockout phase. It is open to all Scottish Professional Football League (SPFL) clubs. Founded in 1946, it is the oldest League Cup tournament that exists.

Newsletter Signup »

Email:
Why Signup?
This form is protected by reCAPTCHA.
The Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
TV Schedules and Live Streaming Listings
Live Soccer TV App
Download the Live Soccer TV App for
iPhone and Android
Live Soccer TV App for iOSLive Soccer TV App for Android

UEFAUEFA Euro Live Streaming and TV Schedule  ·  Germany  ·  June 14 - July 14

Live Soccer TV does not host or provide any UEFA European Championship live streaming or videos on this website. We provide Euro 2024 TV schedule and links to legal live streams of the official rights holders only. If you wish to see which TV channels broadcast and/or stream the Euro in your country, please visit the UEFA Euro page for full details, or read How to watch and stream Euro 2024.
Group stage

Group A
Jun 14, 3:00pm Germany 5 - 1 Scotland
Jun 15, 9:00am Hungary 1 - 3 Switzerland
Jun 19, 12:00pm Germany vs Hungary
Jun 19, 3:00pm Scotland vs Switzerland
Jun 23, 3:00pm Scotland vs Hungary
Jun 23, 3:00pm Switzerland vs Germany
Group B
Jun 15, 12:00pm Spain 3 - 0 Croatia
Jun 15, 3:00pm Italy 2 - 1 Albania
Jun 19, 9:00am Croatia vs Albania
Jun 20, 3:00pm Spain vs Italy
Jun 24, 3:00pm Albania vs Spain
Jun 24, 3:00pm Croatia vs Italy
Group C
Jun 16, 12:00pm Slovenia 1 - 1 Denmark
Jun 16, 3:00pm Serbia 0 - 1 England
Jun 20, 9:00am Slovenia vs Serbia
Jun 20, 12:00pm Denmark vs England
Jun 25, 3:00pm Denmark vs Serbia
Jun 25, 3:00pm England vs Slovenia
Group D
Jun 16, 9:00am Poland 1 - 2 Netherlands
Jun 17, 3:00pm Austria 0 - 1 France
Jun 21, 12:00pm Poland vs Austria
Jun 21, 3:00pm Netherlands vs France
Jun 25, 12:00pm France vs Poland
Jun 25, 12:00pm Netherlands vs Austria
Group E
Jun 17, 9:00am Romania 3 - 0 Ukraine
Jun 17, 12:00pm Belgium 0 - 1 Slovakia
Jun 21, 9:00am Slovakia vs Ukraine
Jun 22, 3:00pm Belgium vs Romania
Jun 26, 12:00pm Slovakia vs Romania
Jun 26, 12:00pm Ukraine vs Belgium
Group F
Jun 18, 12:00pm Turkey 3 - 1 Georgia
Jun 18, 3:00pm Portugal 2 - 1 Czech Republic
Jun 22, 9:00am Georgia vs Czech Republic
Jun 22, 12:00pm Turkey vs Portugal
Jun 26, 3:00pm Czech Republic vs Turkey
Jun 26, 3:00pm Georgia vs Portugal
Knockout Stage

Round of 16
Jun 29, 12:00pm Berlin
2nd Group A vs 2nd Group B
Jun 29, 3:00pm Dortmund
1st Group A vs 2nd Group C
Jun 30, 12:00pm Gelsenkirchen
1st Group C vs 3rd Group D/E/F
Jun 30, 3:00pm Cologne
1st Group B vs 3rd Group A/D/E/F
Round of 16
Jul 1, 12:00pm Düsseldorf
2nd Group D vs 2nd Group E
Jul 1, 3:00pm Frankfurt
1st Group F vs 3rd Group A/B/C
Jul 2, 12:00pm Munich
1st Group E vs 3rd Group A/B/C/D
Jul 2, 3:00pm Leipzig
1st Group D vs 2nd Group F
Quarter-final
Jul 5, 12:00pm Stuttgart
Winner M39 vs Winner M37
Jul 5, 3:00pm Hamburg
Winner M41 vs Winner M42
Jul 6, 12:00pm Düsseldorf
Winner M40 vs Winner M38
Jul 6, 3:00pm Berlin
Winner M43 vs Winner M44
Semi-final
Jul 9, 3:00pm Munich
Winner M45 vs Winner M46
Jul 10, 3:00pm Dortmund
Winner M47 vs Winner M48
Final
Jul 14, 3:00pm Berlin
Winner M49 vs Winner M50


CopaCopa América Live Streaming and TV Schedule  ·  United States  ·  June 20 - July 14

Live Soccer TV does not host or provide any Copa América live streaming or videos on this website. We publish Copa América 2024 TV schedule and links to legal live streams of the official rights holders only. For further details on TV broadcast and Copa América streaming in your country, please visit our Copa América page, or read How to watch and stream Copa América.
Group stage

Group A
Jun 20, 8:00pm Atlanta, GA
Argentina vs Canada
Jun 21, 8:00pm Arlington TX
Peru vs Chile
Jun 25, 6:00pm Kansas City, KS
Peru vs Canada
Jun 25, 9:00pm East Rutherford, NJ
Chile vs Argentina
Jun 29, 8:00pm Miami Gardens, FL
Argentina vs Peru
Jun 29, 8:00pm Orlando, FL
Canada vs Chile
Group B
Jun 22, 6:00pm Santa Clara, CA
Ecuador vs Venezuela
Jun 22, 9:00pm Houston, TX
Mexico vs Jamaica
Jun 26, 6:00pm Las Vegas, NV
Ecuador vs Jamaica
Jun 26, 9:00pm Inglewood, CA
Venezuela vs Mexico
Jun 30, 8:00pm Austin, TX
Jamaica vs Venezuela
Jun 30, 8:00pm Glendale, AZ
Mexico vs Ecuador
Group C
Jun 23, 6:00pm Arlington, TX
USA vs Bolivia
Jun 23, 9:00pm Miami Gardens, FL
Uruguay vs Panama
Jun 27, 6:00pm Atlanta, GA
Panama vs USA
Jun 27, 9:00pm
Uruguay vs Bolivia
Jul 1, 9:00pm Orlando, FL
Bolivia vs Panama
Jul 1, 9:00pm Kansas City, MO
USA vs Uruguay
Group D
Jun 24, 6:00pm Houston, TX
Colombia vs Paraguay
Jun 24, 9:00pm Inglewood, CA
Brazil vs Costa Rica
Jun 28, 6:00pm Glendale, AZ
Colombia vs Costa Rica
Jun 28, 9:00pm Las Vegas, NV
Paraguay vs Brazil
Jul 2, 9:00pm Santa Clara, CA
Brazil vs Colombia
Jul 2, 9:00pm Austin, TX
Costa Rica vs Paraguay
Knockout Stage

Quarter-final
Jul 4, 9:00pm Houston, TX
1st Group A vs 2nd Group B
Jul 5, 9:00pm Arlington, TX
1st Group B vs 2nd Group A
Quarter-final
Jul 6, 6:00pm Las Vegas, NV
1st Group C vs 2nd Group D
Jul 6, 9:00pm Glendale, AZ
1st Group D vs 2nd Group C
Semi-final
Jul 9, 8:00pm East Rutherford, NJ
Winner M25 vs Winner M26
Jul 10, 8:00pm Charlotte, NC
Winner M27 vs Winner M28
3rd place match
Jul 13, 8:00pm Charlotte, NC
Loser M29 vs Loser M30
Final
Jul 14, 8:00pm Miami Gardens, FL
Winner M29 vs Winner M30